Lokalny Plan Działania 2013/2014

Celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych 50+ i tych, którzy do tej pory nie korzystali z komputera i Internetu а wyrażają chęć nabycia takich umiejętności. Wprowadzenie seniorów w świat nowych technologii i Internetu. Nabycie umiejętności efektywnego korzystania z tzw. nowych technologii, min. sprzętu, np. tabletów, smart fonów, laptopów, aparatów cyfrowego, drukarki, ksero, itp. tzw. nowych technologii i Internetu przez osoby starsze w powiecie garwolińskim. 

Latający Latarnicy Polski Cyfrowej będą prowadzili z zainteresowanymi: 

а) spotkania z serii: „Dlaczego warto korzystać z komputera i Internetu?” w różnych lokalizacjach miejscach powiatu garwolińskiego. 

Plan spotkań z serii „Dlaczego warto korzystać z komputera i Internetu? ”: 

Spotkanie 1. Oddychamy Internetem - spotkanie zapoznawcze. W kilku słowach o projekcie PCRS i Latarnikach, rozmowy zapoznawcze przy kawie i wybadanie potrzeb poszczególnych uczestników przy okazji prezentacji nowinek technologicznych – sprzętu.

Spotkanie 2. Google - Internetowe okulary. Funkcjonalności Google - Wyszukiwarka, Grafika, Wiadomości, Gmail i wiele innych. Odpowiedź na pytanie do czego te usługi mogą się przydać każdemu z nas z uwzględnieniem naszych indywidualnych potrzeb? 

Spotkanie 3. Google – Internetowa podróż dookoła świata. 

Spotkanie 4. Komunikacja z wykorzystaniem Internetu. Strona www, e-mail, programy Skype i GG, Blog, itp..

b) indywidualne porady dla osób starszych 50+ z zakresu korzystania z komputera i Internetu. 

c) Udział w akcji Tydzień z Internetem 2013 i 2014r. Wyjazdy integracyjne np. do Muzeum Nauki i Techniki na wystawę związana z komputerami i Internetem -Technika komputerowa i telekomunikacja, lub Centrum Nauki Kopernik, itp. Spotkania z osobami, które bez Internetu nie miały by możliwości powadzenia swojego biznesu, np. spotkania z dziennikarzami lokalnych portali Internetowych, właścicielami sklepów Internetowych, itp. 

d) spotkania integracyjne, wspólne kibicowanie z okazji wydarzeń sportowych, np. piłka nożna, siatkówka, itp. Relacja z wykorzystaniem Internetu. 

Przewidywane rezultaty spotkań: Nabycie i wzrost kompetencji w zakresie korzystania z komputera i Internetu oraz urządzeń – nowinek technologicznych typu tablet, smart fon, aparat cyfrowy, kamera cyfrowa, laptop, projektor, telefon, itp. Wzrost i pobudzenie w osobach straszych zainteresowania Internetem, nowymi technologiami i możliwościami jakie za sobą niosą dla efektywnego wykorzystania w życiu codziennym. Integracja mieszkańców powiatu garwolińskiego. 

Przykładowe tematy warte omówienia na spotkaniach: 
Internet z kabla, bezprzewodowo, Jak działa? Co wybrać?, dostawcy internetu, prędkość i limit transmisji, itp. 
ćwiczenie wyszukiwania w Google, 
ćwiczenie - szukanie dobrego połączenia z internetem w Twojej okolicy lub internetu mobilnego, itp. 
instalacja i używanie Gadu Gadu 
używanie Wikipedii - encyklopedii internetowej 
ćwiczenie – znajdowanie zdjęć części komputerowych z pomocą Google, np. dysku twardego, pamięci RAM, płyty głównej i zapisanie tych zdjęć na pulpit 
ćwiczenie - wyszukiwanie komputera w celu zakupu w sklepach stacjonarnych i internetowych - parametry średniego i dobrego komputera / laptopa 
zakładanie konta e-mail 
wysyłanie i odbiór e-maili miedzy uczestnikami 
wysyłanie i odbiór e-maili z załącznikiem 
kopiowanie danych z / na pendrive 
instalacja i używanie Skype - rozmowy telefoniczne przez internet 
tworzenie konta na allegro - kupowanie lub sprzedawanie w internecie 
oglądanie telewizji lub czytanie gazet w internecie 
tworzenie kont na portalach społecznościowych np. NK , Facebook 
bankowość internetowa 
ładowanie zdjęć do internetu - program Google Picasa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz