Wyjazdowe spotkanie z Internetem 15 czerwiec 2013r.

Latarnicy z Łaskarzewa razem z liczną grupą osób starszych z Łaskarzewa, Wilgi i Maciejowic biorąc udział w 17 Pikniku Naukowym w Warszawie organizowanym pod hasłem Życie, wspólnie szukali odpowiedzi na pytanie czy Internet żyje?. Już na samym początku naszej wyprawy doszliśmy do wniosku, że Internet żyje i ma się dobrze. Po takim obrocie sprawy nie pozostało nam nic innego jak tylko poznać się na wzajem. 
Nasz towarzysz Internet jest Polakiem w wieku niespełna 23 lat i jak na swój młody wiek to bardzo mądry młodzian. Internet był z nami na każdym kroku i okazał się otwarty na nasze potrzeby a nam latarnikom bardzo pomocny w prowadzeniu spotkania wyjazdowego. Jego otwartość i dostępność przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. 
W Warszawie korzystaliśmy z jego zasobów nawet w Panteonie Wielkich Polaków jeden poziom pod Świątynią Opatrzności Bożej oraz na Stadionie Narodowym gdzie braliśmy udział w 17 Pikniku Naukowym. Jego zasoby przydatnych nam w danej chwili informacji czekały tylko na zainteresowanie z naszej strony po sprawnym ich wyszukaniu. Zwróciliśmy uwagę na to ze młodzieniaszek Internet żyje w symbiozie z różnymi rozwiązaniami technologicznymi zwiększającymi jego dostępność dla wszystkich. Wszelkiego rodzaju urządzenia z uniwersalnym oprogramowaniem tj. laptopy, notebooki, tablety, smart fony pozwalają na łatwy dostęp do jego zasobów zgromadzonej wiedzy z rożnych dziedzin życia. To przez Internet dowiedzieliśmy się wcześniej, że tegoroczny Piknik zgromadzi w jednym miejscu na Stadionie Narodowym w Warszawie wielu wystawców z kraju i zagranicy. Poruszane przez nich zagadnienia z rożnych dziedzin nauki i techniki mogą być dla naszej grupy osób starszych inspiracją do ciągłego poszerzenia swoich zainteresowań głownie z pomocą Internetu. 

Prezentacje i pokazy, eksperymenty i doświadczenia naukowe prowadzone na tej międzynarodowej imprezie naukowej na pewno stanowią źródło, z którego trzeba czerpać eksperymentując z Internetem. W ofercie piknikowej dostępnych było ponad 1000 pokazów i eksperymentów, prezentowanych przez 200 instytucji z 22 krajów świata. Byliśmy aktywnymi świadkami jednego z największych naukowych wydarzeń plenerowych na świecie. Ciekawostek było co niemiara, np. mogliśmy zobaczyć swój głos, zmierzyć ile ma sekunda głosu, zmierzyć ciśnienie smart fonem, obserwowaliśmy jak własnymi myślami sterować muzyką nadawaną przez domowy odtwarzacz. Do eksperymentu potrzebny był specjalny wykrywacz fal mózgowych. Uczestnicy zakładali go na głowę. Ich zadaniem było maksymalne skupienie się na jednej rzeczy. Im większe było skupienie, tym częściej zmieniała się emitowana przez system muzyka. To tak, jakby własnymi myślami dawało się sterować odtwarzaczem MP3. Jednego dnia poznaliśmy polskie radio, centrum nauki Kopernik, stadion narodowy a przede wszystkim przekonaliśmy się, że Internet żyje naszym codziennym życiem.
Internet ułatwia życie - Spotkanie wyjazdowe z Latarnikami na 17 Piknik naukowy w Warszawie.
Zapisy w czerwcu 2013 na spotkaniach latarniczych:
  1. 2013 06 03 Gminny Dom Kultury filia w Krzywdzie, godz. 19.00
  2. 2013 06 04 Gminny Dom Kultury filia w Sośnince, godz. 19.00
  3. 2013 06 06 Gminny Dom Kultury w Starym Helenowie, godz. 19.00
  4. 2013 06 07 Stowarzyszenie C.I.A. ul. Alejowa 13 w Łaskarzewie, godz. 19.00
  5. 2013 06 11 Gminna Biblioteka Publiczna filia w Izdebnie, godz. 19.00
I) Spotkanie nr 1. Informacja przed wyjazdem do Warszawy
Data:  12 czerwca 2013r. (środa), godz. 19.00
Miejsce: Stowarzyszenie C.I.A. w Łaskarzewie na Alejowej 13 (II piętro budynek OSP).
Temat: Internet ułatwia życie. Zwiedzamy wirtualnie trasę i miejsca na podstawie planu spotkania wyjazdowego z Latarnikami na 17 Piknik Naukowy do Warszawy w dniu 15 czerwca 2013r. Sprawdzamy pogodę, liczbę kilometrów, opcje tras dojazdu i powrotu, miejsca Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik, itp. Kilka słów o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans, kompletowanie listy uczestników spotkań z Internetem, rozmowa o wyjeździe przy kawie i herbacie z wykorzystaniem Internetu.
II) Spotkanie nr 2. Spotkanie wyjazdowe z Latarnikami na 17 Piknik naukowy do Warszawy – Internet ułatwia życie
Data: 15 czerwca 2013r. (sobota) od godz. 8.00 do godz. 18.00
Miejsce, godzina zbiórki i wyjazdu: Duży Rynek w Łaskarzewie, godzina zbiórki 8.00, wyjazd 8.30.
Harmonogram wyjazdu:
1. Zwiedzanie przygotowanych atrakcji 17 Pikniku naukowego w Warszawie na Stadionie Narodowym od godz. 10.00 do godz. 18.00. Program pikniku będzie dostępny na: www.pikniknaukowy.pl  
2. Zbiórka na parkingu przy autokarze, do godz. 18.00, 
3. Powrót z Warszawy do Łaskarzewa – wyjazd o godz. 18.15.
4. Przyjazd do Łaskarzewa około godz. 20.00
III) Spotkanie nr 3.
Data: 19 czerwca 2013r. (środa) od godz. 19.00
Miejsce: Stowarzyszenie C.I.A. w Łaskarzewie na Alejowej 13 (II piętro budynek OSP).
Temat: Fotografia cyfrowa, film. Praca na materiałach multimedialnych (zdjęciach i filmach) wyjazdowego spotkania na 17 Piknik naukowy w Warszawie. Przeglądanie wykonanych zdjęć i filmów, drukowanie а potem kopiowanie, przenoszenie, zapisywanie, kompresja, umieszczanie na galerii w Internecie.
Kontakt do Latarników PCRS:
1. Krzysztof Kaczorowski, tel. 783704770, e-mail: krzykacz2007@op.pl
2. Marek Kusak, tel. 602716492, e-mail: m_kusak@wp.pl
3. Tadeusz Rutkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz